Startuje kongres Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny

Udostępnij:

We wtorek 8 października rozpocznie się kolejna, dwudniowa edycja konferencji Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny oraz Hospital & Healthcare Management poświęconej bieżącym wydarzeniom systemowym i medycznym. Wielowątkowe dyskusje będą toczyły się między innymi wokół planowanych zmian w szpitalnictwie, norm zatrudnienia, kwestii wynagrodzeń, wycen świadczeń oraz zmian w ustawie refundacyjnej.

Kongres Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny oraz Kongres Hospital & Healthcare Management rozpocznie się już we wtorek 8 października w Sheraton Grand Warsaw.

Przed nami dwa dni merytorycznych dyskusji, rekomendacji i prognoz dotyczących systemu ochrony zdrowia, medycyny oraz polityki lekowej w wybranych obszarach terapeutycznych.

W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele administracji publicznej, polskiej nauki, dyrektorzy szpitali i menedżerowie firm farmaceutycznych.

Ważną częścią pierwszego dnia kongresu będzie sesja inauguracyjna „Wizja zdrowia na lata 2024/2025. Postawić system na nogi – czy potrzebujemy odwróconej piramidy świadczeń?”.

– Będziemy poruszać istotne kwestie, poczynając od profilaktyki przez ambulatorium po lecznictwo szpitalne, i pytać, jak wyprostować ścieżkę pacjenta, mając na uwadze planową reformę szpitali. Będziemy pytać, czy zamykać oddziały, czy dobrym rozwiązaniem jest dobrowolność przystąpienia do reformy. Poruszymy też temat wynagrodzeń i oczekiwań związanych z normami zatrudnienia czy zoptymalizowaniem wyceny świadczeń. Zapytamy też o bezpieczeństwo lekowe pacjentów – powiedziała Marzena Sygut-Mirek, dyrektor działu dziennikarskiego wydawnictwa Termedia.

Podczas dyskusji głos zabiorą m.in. reprezentanci Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Naczelnej Rady Lekarskiej i przedstawiciele związków szpitali.

– Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny oraz Hospital & Healthcare Management to połączony kongres ważnych idei. Wizja Zdrowia, która zostanie przedstawiona w pierwszym dniu kongresu jest ogromnie ważna w kontekście reformowania systemu ochrony zdrowia. Polska Federacja Szpitali, jako patron przedsięwzięcia uważa, że tą wizją jest zrównoważony system ochrony zdrowia ponad podziałami i taką wizję będziemy prezentować podczas kongresu – wyjaśnił prof. nadzw. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali PFSz, skarbnik i członek Komitetu Wykonawczego Zarządu Światowej Federacji Szpitali IHF.

– System ochrony zdrowia musi być zrównoważony, musimy pokonywać podziały, które nie sprzyjają jakości i ciągłości opieki nad pacjentami – podkreślił prezes PFSz.

- Jesień 2024 przynosi wiele nowych wątków w dyskursie dotyczącym ochrony zdrowia w Polsce – skutki powodzi dla pacjentów z Dolnego Śląska, planowane zmiany w szpitalnictwie, ale i dyskusja o nakładach w ochronie zdrowia – to wszystko wymaga wielowątkowej wymiany zdań, objaśnienia i poszukiwania najlepszych rozwiązań wśród decydentów, dyrektorów szpitali, przedstawicieli organizacji pacjenckich, ale i specjalistów z rozmaitych dziedzin. Myślę, że okazją do takiej rozmowy może być kongres Wizja Zdrowia organizowany przez Termedię i mający stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń branżowych. Do zobaczenia w Warszawie! - powiedziała Iwona Kania z Naczelnej Izby Lekarskiej.

Po sesji inauguracyjnej rozpoczną się niezwykle ciekawe dyskusje poświęcone onkologii, hematoonkologii, chorobom rzadkim czy otyłości. Będzie mowa również o wyzwaniach w obszarze chorób zakaźnych, niezaspokojonych potrzebach pacjentów diabetologicznych i kardiologicznych.

Podczas Wizji Zdrowia odbędzie się także debata poświęcona zdrowiu psychicznemu Polaków.

We wtorek wieczorem odbędzie się uroczystość wręczenia nagród „PACJENT W CENTRUM UWAGI”. W tym roku czeka nas niespodzianka. Jury konkursu zdecydowało bowiem o przyznaniu nagrody specjalnej – kto zostanie wyróżniony tym specjalnym odznaczeniem, dowiemy się w trakcie gali „Biznes Mikser”. 

Drugi dzień sesji 

9 października, drugiego dnia konferencji Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny oraz Hospital & Healthcare Management, sesje i dyskusje dotyczyć będą tematów systemowych i medycznych z obszaru ochrony zdrowia.

18. edycja konferencji Hospital & Healthcare Management od wielu lat ma ugruntowane miejsce w sektorze ochrony zdrowia. „Menedżer Zdrowia” przy wsparciu Polskiej Federacji Szpitali konsekwentnie kontynuuje te działania, od czasów pandemii COVID-19 łącząc ten kongres z Wizją Zdrowia.

– Konferencja HHM prowadzona jest przez menedżerów ochrony zdrowia praktyków i skierowana do menedżerów praktyków, bowiem będziemy przede wszystkim wymieniać się dobrymi praktykami w zarządzaniu podmiotami leczniczymi. Konferencja będzie sprzyjała wymianie poglądów w formie prezentacji, jak i dyskusji, naszym priorytetem jest jakość uczestników, a nie ich liczba – wskazał prezes PFSz.

– Warto być, warto posłuchać, zadawać pytania i komentować, bo będziemy mieli bardzo dobrą okazję do dyskusji i wymiany poglądów. Zapraszam serdecznie – powiedział prof. Jarosław J. Fedorowski.

Sesja inaugurująca „Nowy system opieki zdrowotnej. Konsolidacja i koordynacja przez duże K.” poświęcona będzie systemowi ochrony zdrowia w nowej odsłonie. 

Kolejne dyskusje będą toczyły się wokół priorytetów w szpitalnictwie, poruszymy też kwestię kadr medycznych, jak również omówimy problem wypalenia zawodowego lekarzy.

Ważną częścią wydarzenia będą sesje poświęcone Krajowej Sieci Onkologicznej oraz celowanym terapiom radioligandowym.

Bardzo ciekawie zapowiada się również dyskusja na temat zmian w nowelizacji ustawy refundacyjnej – „Po DNUR pora na SZNUR”. Zapytamy, jakie zmiany są najbardziej oczekiwane przez uczestników rynku, zestawimy też proponowane rozwiązania z postulatami interesariuszy. Dbając o interesy pacjentów, zapytamy, czy nowe rozwiązania zaspokoją oczekiwania refundacyjne chorych.

– Życie pokazało nam wielokrotnie, że nieprzedyskutowane i nieskonsultowane z interesariuszami zmiany przepisów okazują się nieefektywne, a często nawet szkodliwe. Dlatego tak ważny jest dialog i uważność na argumenty zainteresowanych stron. Obecnie po dużej nowelizacji ustawy musimy robić jej szybką korektę. Mam nadzieję, że dzięki płaszczyznom dialogu, jakim są konferencje branżowe, uda się wypracować taki kształt regulacji, który będzie służyć pacjentom – powiedział nam Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.

Porozmawiamy także o sztucznej inteligencji w medycynie. Czy nieunikniona jest zmiana roli lekarza w obliczu rewolucji cyfrowej?

Przedyskutujemy także zasadność wprowadzenia edukacji zdrowotnej w szkole.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.