MZ

Ostatnia w tym roku lista refundacyjna z 52 nowymi cząsteczkowskazaniami

Udostępnij:

Na nowej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 października 2024 r., są 52 nowe terapie, w tym 13 nowych cząsteczkowskazań dotyczy onkologii, a 39 wskazań nieonkologicznych – przekazał 13 września na spotkaniu z mediami wiceminister zdrowia Marek Kos.

Wiceminister Kos dodał, że na październikowej liście znajdzie się 21 refundacji w kategorii dostępności w ramach programów lekowych, 3 cząsteczkowskazania w katalogu chemioterapii, 28 cząsteczkowskazań w kategorii aptecznej.

– Są też zmiany w kategorii dostępności z programu lekowego do katalogu chemioterapii i to jest dla 9 substancji stosowanych w onkologii – wyjaśnił.

Jednocześnie poinformował, że o 136 dni skrócił się w 2024 r. średni czas procesu refundacyjnego nowych terapii. – W tym roku wynosi on około 320 dni oraz około 243 dni bez okresów zawieszenia – przekazał.

Wiceminister przypomniał również, że aktualizowanie cztery razy w roku wykazu listy leków refundowanych umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych, dzięki czemu pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.

Poniżej można odsłuchać w całości nagranie z konferencji (klikając w link):

Wypowiedź wiceministra Kosa

135 nowych wskazań refundacyjnych w 2024 roku

Wiceminister wyjaśnił również, że obecnie mamy rosnący trend w dostępie do nowych terapii. Jak powiedział, w tym roku resort zdrowia objął terapią 135 nowych wskazań.

Co znalazło się na liście?

Zgodnie z zapowiedzią przedstawioną przez wiceministra Marka Kosa lista leków refundowanych zostanie rozszerzona o wskazania dla leków stosowanych w psychiatrii oraz dla leków opioidowych dostępnych w aptece.

– Na liście jest też pierwsza terapia dla pacjentów z nowotworem dróg żółciowych. Refundowany będzie preparat Imfinzi. To wskazanie bardzo oczekiwane przez środowisko pacjentów – zaznaczył wiceminister Kos.

Dodał także, że zaszły również zmiany w terapiach dla pacjentów cierpiących na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). 

– W rdzeniowym zaniku mięśni doszło do rozszerzenia wskazań przy zastosowaniu rysdyplamu, który będzie dostępny w refundacji bez ograniczenia wiekowego oraz bez przeciwwskazań do terapii nusinersenem. Dotychczas było to możliwe dla pacjentów od drugiego miesiąca życia, u których stwierdzono przeciwwskazania do stosowania nusinersenu (program lekowy B.102) – wyjaśnił Marek Kos. 

Pojawiły się także nowe programy lekowe: leczenie chorych z objawami kostnymi w przebiegu hipofosfatazji dziecięcej (HCC) oraz leczenie pacjentów z immunologiczną zakrzepową plamica małopłytkową. 

Wcześniej „Menedżer Zdrowia” informował o nowych wskazaniach, które mają się znaleźć na październikowej liście refundacyjnej i dotyczą hematoonkologii. 

W ramach programu lekowego refundowane w leczeniu chłoniaków B-komórkowych będą: Columvi, Tepkinly i Yescarta. Pojawiły się także zmiany dotyczące leczenia chorych na szpiczaka plazmocytowego, na ostrą białaczkę limfoblastyczną, na klasycznego chłoniaka Hodgkina.

Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło też wskazania refundacyjne dla opioidowych leków przeciwbólowych, w których skład wchodzą: fentanyl, metadon, morfina w postaci doustnej, oksykodon, oksykodon w połączeniu z naloksonem, tapentadol.

– Leki zawierające te substancje będą od 1 października refundowane także dla pacjentów nienowotworowych, cierpiących na przewlekły ból o duzym nasileniu, a także dla chorych z nowotworami niezłośliwymi – powiedział.

Rozszerzono także wskazania dla wybranych substancji stosowanych w psychiatrii dzieci i młodzieży. Zakres wskazań pozarejestracyjnych obejmuje: depresje, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia lękowe i adaptacyjne, jadłowstręt psychiczny i tiki. Wszystkie wskazania dotyczą dzieci do 18. roku życia.

Bez leku Trulicity na liście

– Pragnę też poinformować, że 30 września upływa termin obowiązywania decyzji o objęciu refundacją wszystkich prezentacji leku Trulicity, stosowanego w leczeniu cukrzycy. Niestety wniosek, który wpłynął do resortu zdrowia dotyczący kontynuacji refundacji, nie spełnia warunków art. 13 ust. 2 ustawy refundacyjnej. Dlatego też minister zdrowia nie ma prawnych możliwości kontynuowania refundacji tych leków od 1 października 2024 r. na zaproponowanych warunkach. Nowy wniosek refundacyjny dla leku obecnie ocenia i analizuje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – podsumował wiceminister Kos. 

Z projektem można zapoznać się na stronie: www.gov.pl.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.