123RF

Wdrażanie standardów akredytacyjnych w POZ z unijnym wsparciem

Udostępnij:

 Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia jest realizatorem projektu „Wsparcie POZ we wdrażaniu standardów akredytacyjnych” (APOZ 2.0) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Zadania projektu

Podstawowym zadaniem jest wdrażanie standardów akredytacyjnych w jednostkach podstawowej opieki zdrowotnej w celu stymulacji działań projakościowych. Należą do nich m.in. poszerzanie kompetencji i zakresu oferowanych usług, kompleksowe spojrzenie na pacjenta, uwzględnianie opinii pacjentów i pacjentek w planowanych i wprowadzanych zmianach.

Akredytacja zachęca do analizy danych zgromadzonych w elektronicznej dokumentacji medycznej i wyciągania z nich wniosków.  Wdrażanie standardów akredytacyjnych przyczyni się do prawidłowego prowadzenia profilaktyki zdrowotnej oraz edukacji pacjentek i pacjentów.

Wysokie standardy organizacyjne funkcjonowania praktyk POZ, osiągane dzięki akredytacji, zapewniają porównywalną i wysoką jakość opieki w różnych regionach Polski. Wspieranie sektora POZ oraz działań projakościowych w tym obszarze zbliża nasz system opieki zdrowotnej do systemów UE, poprzez upowszechnienie wymogów i standardów jakościowych wśród świadczeniodawców oraz wprowadzenie wskaźników jakości i bezpieczeństwa pacjenta.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie systemu ochrony zdrowia oraz poprawa jakości i bezpieczeństwa opieki w placówkach udzielających świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, poprzez wsparcie procesu akredytacji i zwiększenie liczby jednostek POZ wdrażających standardy akredytacyjne i poddających się ocenie zewnętrznej w trakcie przeglądu akredytacyjnego.

Korzyści dla POZ

Projekt skierowany jest do podmiotów leczniczych posiadających umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z pieniędzy publicznych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i obejmie swym zasięgiem całą Polskę. Szczegółowe warunki przystąpienia do projektu i wymagania wobec jednostek POZ zostaną opublikowane do 20 września 2024 r.

Planowana pomoc w przygotowaniu do akredytacji dotyczy 240 podmiotów i 960 pracowników POZ, którzy uzyskają wsparcie szkoleniowe dotyczące standardów akredytacyjnych i przygotowania jednostki podstawowej opieki zdrowotnej do ich wdrożenia.

Różne formy pomocy we wdrażaniu standardów akredytacyjnych będą skierowane przede wszystkim do lekarzy i lekarek oraz pielęgniarzy i pielęgniarek pracujących w jednostkach POZ, gdyż głównie na nich będzie spoczywać zadanie przygotowania jednostki do przeglądu akredytacyjnego, a decyzja o oddelegowaniu na szkolenia /seminaria konkretnych osób będzie spoczywać na kierowniku jednostki POZ.

Jakie korzyści z udziału w projekcie będzie miał POZ? Przede wszystkim kompleksowe wsparcie szkoleniowo-doradcze we wdrażaniu standardów akredytacyjnych i przygotowaniu placówki udzielającej świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej do przeglądu akredytacyjnego:

  • seminarium z zakresu procedury akredytacyjnej,
  • indywidualna opieka rówieśnika zawodowego nad jednostką POZ,
  • szkolenie z farmakoterapii,
  • szkolenie z zakresu dokumentacji medycznej,
  • szkolenie z resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
  • materiały edukacyjne dla uczestników projektu.

Ponadto będzie realizowany przegląd akredytacyjny w placówkach udzielających świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi 17 129 652,00 zł i obejmuje dofinansowanie ze funduszy europejskich w wysokości 14 135 388,83 zł. Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2027 r.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.